Biyometrik sistem olarak hayatımızın içinde yer alan yüz tanıma sistemleri ile kişinin fiziksel özellikleri anında araştırılmakta ve güvenlik açısından tedbirler alınmaktadır. Yüz tanıma sistemleri geniş bir alana yayılmış ve bu sayede güvenlik açıkları kapatılmaya çalışılmıştır. Tıpkı parmak izi gibi yüz tanıma sisteminde de kişilerin farklı yüz yapıları kolaylıkla teşhis edilebilmektedir.

Yüz tanıma sistemi nasıl çalışır?

Yüz tanıma sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için video ve termal görüntüleme tekniklerinin kullanılması gerekir. Video ile yüzün belli alan görüntüleri alınır ve yüzün fotoğrafı çekilerek sisteme kaydedilir. Bu fotoğraf çekildiğinde sistem yüzün ayırt edici tüm özelliklerini hafızasında tutar. Yüz tanıma sisteminde kullanılan termal kamera ise yüzün altında oluşan kan akışını analiz ederek kişinin belirleyici özelliğine göre kod oluşturur ve bu şekilde kişinin kimlik bilgileri de girilerek işlem tamamlanmış olur.

Yüz tanıma sistemleri herhangi bir cerrahi operasyonun geçirilmesinde dahi çalışır. Ancak yüz doğrulama sistemi çalışırken karar verilmesi zorlaşır. Karanlıktan etkilenmeyen termal kameralar yüz tanıma programında oldukça etkin şekilde çalışmaktadır.

Yüz tanıma sistemleri nerelerde kullanılır?

En çok kullanıldığı alanlar içinde özellikle güvenlik birimleridir. Suçlu ve terörist taramalarında oldukça sık kullanılır. Son zamanlarda kimlik, sürücü belgesi ve pasaportlarda da kullanılmaya başlanmıştır.

Bunların yanında güvenlik alanlarında personelin giriş çıkışlarını tespit etmek için kullanılmaktadır. Bu sayede özellikle güvenlik şirketleri personelin kontrol edilmesinde oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Bariyer veya turnike olan bölgelerde kişilerin yüz analizleri yapılarak giriş çıkışı engelli olan kişileri tanımada oldukça güvenli ve yararlı bir sistemdir.

Eğer siz de yüz tanıma sistemlerinden yararlanmak ve firmamız Sentez Güvenlik kalitesi ve profesyonelliğinden faydalanmak istediğinizde bize bir telefon kadar yakınsınız. Yapmanız gereken tek şey sitemiz üzerinde bulunan telefon numaralarından istediğiniz zaman bizlere ulaşmaktır.